Založ si blog

Chcel doma vyrobiť čip. A toto sa stalo! (2)

Minule sme si prebrali otázku „čo“ vyrábať a kto bude „investor“ tejto výroby. Dnes navrhnem miesto „kde“ budeme vyrábať.

Kde

Keďže zdarné vyriešenie problémov s čipmi je aj v záujme štátu, ktorý nechce dotovať armádu nezamestnaných z automobiliek, mohol by štát ponúknuť pre túto výrobu už postavené ale opustené priemyselné areály. Stačí ich čiastočne a efektívne zrekonštruovať podľa požiadaviek elektrotechnického priemyslu.

Určite stojí za povšimnutie opustený výrobný areál vo Voderadoch s priamym napojením na diaľnicu D1. Z tohto areálu pred rokmi odišiel Samsung. Dodnes areál chátra. Má vybudovanú kompletnú dopravnú infraštruktúru (cesty, parkoviská, autobusové zastávky). Tento areál bol postavený v roku 2007.

Chátrajúci areál Samsungu vo Voderadoch

Slovenská vláda chce obmedzovať ťažbu fosílnych palív (uhlia) na hornej Nitre. A časom ju úplne zastaviť z čoho vyplýva prebytok pracovnej sily v tomto regióne. Čo urobíme s ľuďmi z banského priemyslu? Ľudia pracovať chcú a keď im zavriete bane, tak o prácu prídu. Z toho plynie aj nižšia životná úroveň a vyľudňovanie za prácou do iných regiónov alebo do zahraničia. Prečo im teda nezabezpečíme prácu náhradnú? Nerobím si nádeje, že všetci baníci budú za jeden deň ovládať prácu v elektrotechnickom priemysle. Ale ako alternatíva za zatvorené bane je to určite správne. Navyše v Prievidzi už firma, ktorá sa zaoberá elektrotechnikou / mechatronikou svoje výrobky vyrába (fa Brose).

Určite stojí za povšimnutie opustený výrobný areál vo Voderadoch s priamym napojením na diaľnicu D1.

Máme ešte tretiu možnosť. Využiť pre tento zámer ešte staršie opustené areály. Napríklad opustený areál vo Vrbovom, kde boli pôvodne textilné závody. V okolí Piešťan a Vrbového je v elektrotechnickom priemysle dlhoročná tradícia (firmy – historicky Tesla, dnes ON Semiconductor a Semikron). Ďalší areál, ktorý môže štát investorovi ponúknuť je opustený areál VSŽ alebo areál v Poltári, ktorý opustili Poltárske sklárne. Navyše výroba čipov v týchto chudobnejších okresoch zdvihne životnú úroveň tamojších ľudí.

V okolí Piešťan a Vrbového je v elektrotechnickom priemysle dlhoročná tradícia.

(Pokračovanie nabudúce.)

Ďakujem za prečítanie. Ak máte otázky alebo postrehy k téme budem rád, keď zanecháte zmysluplný komentár. Alebo to môžeme spoločne prebrať naživo na streame.

Výhonok: 2


Chcel doma vyrobiť čip. A toto sa stalo! (3)

06.02.2022

Minule sme si prebrali otázky „čo“ vyrábať, kto bude „investor“ a „kde“ budeme vyrábať. Dnes sa zamyslím nad tým „kto“ bude vyrábať a aké „energie“ k výrobe potrebujeme. Kto Slováci a Česi sú veľmi zruční. Toho si všimli aj zahraničné korporácie, ktoré to využívajú vo vlastný prospech. Zamyslite sa nad tým. [...]

Chcel doma vyrobiť čip. A toto sa stalo!

23.01.2022

Problém s nedostatkom čipov trápi náš priemysel už dlhšiu dobu. Preto som sa zamyslel nad možnosťou výroby čipov na Slovensku. V dnešnom výhonku som sa zameral na otázky „čo“ vyrábať a kto by mohol byť „investor“ pre túto výrobu. Produkt Čip = procesor, mikroprocesor. Keď hovorím o čipoch (procesoroch) nemám na mysli, že budeme vyrábať [...]

Koronavírus / Covid / Testovanie / Zdravotník /

WHO očakáva, že sa objavia ďalšie prípady nákazy opičími kiahňami

22.05.2022 08:49

WHO v sobotu oznámila, že dosiaľ 12 členských štátov, kde sa táto choroba bežne nevyskytuje, hlásilo celkovo 92 potvrdených prípadov.

Joe Biden

Moskva má čiernu listinu 963 Američanov. Biden tam je, Trump nie

22.05.2022 07:00

Rusko zakázalo vstup do krajiny takmer tisícke amerických občanov. Odvetné sankcie slúžia podľa Ruska na to, aby USA zmenili svoje správanie.

Bratislava, ZMOS, štrajk, Ružinov

Obce varujú, že úlohy od štátu budú plniť len kým budú mať na to peniaze

22.05.2022 06:30

Podľa šéfa kancelárie ZMOS Michala Kaliňáka štát dlhodobo porušuje pravidlá legislatívneho procesu a medzinárodné záväzky Slovenskej republiky.

Ukrajina, Mariupol, vojna na Ukrajine

ONLINE: Ukrajina je pri vyjednávaniach tvrdšia: Žiadne ústupky Rusku

22.05.2022 06:15, aktualizované: 08:30

Ani prímerie, ani žiadnu dohodu, ktorá by znamenala odovzdanie časti územia Rusku. Ukrajina odmieta aj 'zvláštne' výzvy Západu na prímerie.

Adrian Zachar

Strojár, Konštruktér, Vizionár, Streamer. Zaoberám sa návrhom nových vecí (stroje, konštrukcie a stavby). Keď vidím, že sa dá niečo inovovať tak to detailne skúmam. Streamujem na Twitchi a Trove.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 4938x
Priemerná čítanosť článkov: 1646x

Autor blogu

Kategórie