Založ si blog

Chcel doma vyrobiť čip. A toto sa stalo!

Problém s nedostatkom čipov trápi náš priemysel už dlhšiu dobu. Preto som sa zamyslel nad možnosťou výroby čipov na Slovensku. V dnešnom výhonku som sa zameral na otázky „čo“ vyrábať a kto by mohol byť „investor“ pre túto výrobu.

Produkt

Čip = procesor, mikroprocesor. Keď hovorím o čipoch (procesoroch) nemám na mysli, že budeme vyrábať hneď najvýkonnejšie procesory do stolných počítačov od Intelu alebo AMD. Tie sú totiž bežnej populácii najznámejšie pri spomenutí slova čip, procesor.

Je veľa iných výrobkov, ktoré potrebujú čipy. Napríklad bežné spotrebiče v domácnosti ako chladničky, práčky, umývačky riadu, mikrovlnky a iné. Ďalšie spotrebiče, ktoré potrebujú čipy sú napríklad kotol, termostat alebo elektronické ovládanie rekuperácie a klimatizácie. Taktiež televízory a smartfóny. Nezabúdajme ani na rastúci trend inteligentných domácností. A všetko čo je inteligentné (smart) potrebuje čipy.

Intel 4004, prvý čip Intelu z roku 1971

Samozrejme každého hneď ako prvé napadne náš automobilový priemysel, ktorý aktuálne kvôli nedostatku čipov stojí. Slovenská ekonomika je veľmi viazaná na automobilový priemysel. Postaviť fabriku na výrobu čipov vedľa automobilky aby sme problém s nedostatkom čipov vyriešili by bolo najjednoduchšie riešenie. Ale nezabúdajme na jeden detail. Samotné vyrobené čipy ale automobilkám nepomôžu. Čipy sú súčasťou infotainment systémov, ktoré automobilkám dodávajú dodávatelia. Takže ak na Slovensku vyrobíme čip, budeme ho musieť previezť do dodávateľskej fabriky (napr. do Nemecka), kde ho použijú na skompletovanie svojho elektronického systému. A ten znova doviezť na Slovensko do automobilky na montáž do automobilu. Takže na to, aby nám výroba čipov na Slovensku fungovala, potrebujeme mať funkčnú logistiku.

Na to, aby nám výroba čipov na Slovensku fungovala, potrebujeme mať funkčnú logistiku.

Investor

Otázka, ktorá každého zaujíma je – kto to všetko zaplatí? Kto bude investor? V prípade, že sa vláda SR nechce podieľať na zisku z výroby, môže pôsobiť len v roli sprostredkovateľa pre zahraničného investora. Zahraničný investor vtedy bude hradiť 100% nákladov a môže byť z Taiwanu (TSMC), Číny alebo USA.

V prípade, že by sa vláda SR chcela podieľať na zisku z výroby, môže vstúpiť do výroby čipov vlastnou investíciou. Nemusí to byť 100 % štátna firma. V tomto priemysle nemá Slovensko veľké skúsenosti a mohlo by to pre to dopadnúť krachom a zbytočne vyhodenými peniazmi. Štát môže do tejto výroby vstúpiť ako menšinový akcionár, napríklad na úrovni 30 – 40% akcií ale pod vedením zahraničného investora, ktorý má už s výrobou čipov skúsenosti.

(Pokračovanie nabudúce.)

Ďakujem za prečítanie. Ak máte otázky alebo postrehy k téme budem rád, keď zanecháte zmysluplný komentár. Alebo to môžeme spoločne prebrať naživo na streame.

Výhonok: 1


Chcel doma vyrobiť čip. A toto sa stalo! (3)

06.02.2022

Minule sme si prebrali otázky „čo“ vyrábať, kto bude „investor“ a „kde“ budeme vyrábať. Dnes sa zamyslím nad tým „kto“ bude vyrábať a aké „energie“ k výrobe potrebujeme. Kto Slováci a Česi sú veľmi zruční. Toho si všimli aj zahraničné korporácie, ktoré to využívajú vo vlastný prospech. Zamyslite sa nad tým. [...]

Chcel doma vyrobiť čip. A toto sa stalo! (2)

28.01.2022

Minule sme si prebrali otázku „čo“ vyrábať a kto bude „investor“ tejto výroby. Dnes navrhnem miesto „kde“ budeme vyrábať. Kde Keďže zdarné vyriešenie problémov s čipmi je aj v záujme štátu, ktorý nechce dotovať armádu nezamestnaných z automobiliek, mohol by štát ponúknuť pre túto výrobu už postavené ale opustené [...]

Koronavírus / Covid / Testovanie / Zdravotník /

WHO očakáva, že sa objavia ďalšie prípady nákazy opičími kiahňami

22.05.2022 08:49

WHO v sobotu oznámila, že dosiaľ 12 členských štátov, kde sa táto choroba bežne nevyskytuje, hlásilo celkovo 92 potvrdených prípadov.

Joe Biden

Moskva má čiernu listinu 963 Američanov. Biden tam je, Trump nie

22.05.2022 07:00

Rusko zakázalo vstup do krajiny takmer tisícke amerických občanov. Odvetné sankcie slúžia podľa Ruska na to, aby USA zmenili svoje správanie.

Bratislava, ZMOS, štrajk, Ružinov

Obce varujú, že úlohy od štátu budú plniť len kým budú mať na to peniaze

22.05.2022 06:30

Podľa šéfa kancelárie ZMOS Michala Kaliňáka štát dlhodobo porušuje pravidlá legislatívneho procesu a medzinárodné záväzky Slovenskej republiky.

Ukrajina, Mariupol, vojna na Ukrajine

ONLINE: Ukrajina je pri vyjednávaniach tvrdšia: Žiadne ústupky Rusku

22.05.2022 06:15, aktualizované: 08:30

Ani prímerie, ani žiadnu dohodu, ktorá by znamenala odovzdanie časti územia Rusku. Ukrajina odmieta aj 'zvláštne' výzvy Západu na prímerie.

Adrian Zachar

Strojár, Konštruktér, Vizionár, Streamer. Zaoberám sa návrhom nových vecí (stroje, konštrukcie a stavby). Keď vidím, že sa dá niečo inovovať tak to detailne skúmam. Streamujem na Twitchi a Trove.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 4936x
Priemerná čítanosť článkov: 1645x

Autor blogu

Kategórie