Chcel doma vyrobiť čip. A toto sa stalo!

23. januára 2022, Adrian Zachar, Nezaradené

Problém s nedostatkom čipov trápi náš priemysel už dlhšiu dobu. Preto som sa zamyslel nad možnosťou výroby čipov na Slovensku. V dnešnom výhonku som sa zameral na otázky „čo“ vyrábať a kto by mohol byť „investor“ pre túto výrobu.

Produkt

Čip = procesor, mikroprocesor. Keď hovorím o čipoch (procesoroch) nemám na mysli, že budeme vyrábať hneď najvýkonnejšie procesory do stolných počítačov od Intelu alebo AMD. Tie sú totiž bežnej populácii najznámejšie pri spomenutí slova čip, procesor.

Je veľa iných výrobkov, ktoré potrebujú čipy. Napríklad bežné spotrebiče v domácnosti ako chladničky, práčky, umývačky riadu, mikrovlnky a iné. Ďalšie spotrebiče, ktoré potrebujú čipy sú napríklad kotol, termostat alebo elektronické ovládanie rekuperácie a klimatizácie. Taktiež televízory a smartfóny. Nezabúdajme ani na rastúci trend inteligentných domácností. A všetko čo je inteligentné (smart) potrebuje čipy.

Intel 4004, prvý čip Intelu z roku 1971

Samozrejme každého hneď ako prvé napadne náš automobilový priemysel, ktorý aktuálne kvôli nedostatku čipov stojí. Slovenská ekonomika je veľmi viazaná na automobilový priemysel. Postaviť fabriku na výrobu čipov vedľa automobilky aby sme problém s nedostatkom čipov vyriešili by bolo najjednoduchšie riešenie. Ale nezabúdajme na jeden detail. Samotné vyrobené čipy ale automobilkám nepomôžu. Čipy sú súčasťou infotainment systémov, ktoré automobilkám dodávajú dodávatelia. Takže ak na Slovensku vyrobíme čip, budeme ho musieť previezť do dodávateľskej fabriky (napr. do Nemecka), kde ho použijú na skompletovanie svojho elektronického systému. A ten znova doviezť na Slovensko do automobilky na montáž do automobilu. Takže na to, aby nám výroba čipov na Slovensku fungovala, potrebujeme mať funkčnú logistiku.

Na to, aby nám výroba čipov na Slovensku fungovala, potrebujeme mať funkčnú logistiku.

Investor

Otázka, ktorá každého zaujíma je – kto to všetko zaplatí? Kto bude investor? V prípade, že sa vláda SR nechce podieľať na zisku z výroby, môže pôsobiť len v roli sprostredkovateľa pre zahraničného investora. Zahraničný investor vtedy bude hradiť 100% nákladov a môže byť z Taiwanu (TSMC), Číny alebo USA.

V prípade, že by sa vláda SR chcela podieľať na zisku z výroby, môže vstúpiť do výroby čipov vlastnou investíciou. Nemusí to byť 100 % štátna firma. V tomto priemysle nemá Slovensko veľké skúsenosti a mohlo by to pre to dopadnúť krachom a zbytočne vyhodenými peniazmi. Štát môže do tejto výroby vstúpiť ako menšinový akcionár, napríklad na úrovni 30 – 40% akcií ale pod vedením zahraničného investora, ktorý má už s výrobou čipov skúsenosti.

(Pokračovanie nabudúce.)

Ďakujem za prečítanie. Ak máte otázky alebo postrehy k téme budem rád, keď zanecháte zmysluplný komentár. Alebo to môžeme spoločne prebrať naživo na streame.

Výhonok: 1